Bankaların Kara Listesinden Çıkmak

Kredi notu düşük olanlar ve bankaların kara listesine düşmüş olan kişiler için hazırladığımız bu yazımızda, bankaların kara listesinden nasıl çıkılır ve kredi notunuzu yükseltmek için neler yapmalısınız bunlara değineceğiz. Eğer kredi kullanmak istiyor fakat notunuz düşük ise bu yazımızı muhakkak incelemelisiniz.

Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Acil nakit ihtiyacınız var ise ya da temel kredi çekim işlemleri yapacaksanız fakat bankalar tarafından önceki işlemlerinizde kara listeye düştüyseniz, bu yazımızda bankaların kara listesinden çıkma konusunda bazı önemli bilgileri sizlere aktaracağız. Öncelikli olarak yapmanız gereken işlem, takibe düşmüş olan borcunuzu kapatmak olmalıdır. Bunun için birkaç yol vardır. Yasal takibe düşmüş olan borcunuzu ya tek seferde ya da taksitlendirme yaparak kapatmak öncelikli olarak puanınızın minimumda kalmasının önüne geçecektir.

Tek seferde kapatmak sizin için zorlayıcı ise, bütçenizi zorlamayacak şekilde uygun taksit seçenekleri kullanarak öncelikli olan borcunuzu kapatınız. Daha sonraki işlemlerde, kara listeden çıkmak için, bankacılık adına düzenli işlemler yapmalısınız. Bunlar, otomatik ödeme talimatı ve kredi kartı kullanma yöntemleri olabilir. Düzenli, otomatik ödeme talimatı puanınızı yükseltecektir. Düşük bütçeli de olsa kredi kartı edinmeniz ve düzenli ödeme yapmanız da kredi notunuzun yükselmesine fayda sağlayacaktır. Ayrıca, ufak miktarda krediler kullanmak da kredi notunuzun yükselmesine katkı sağlayacaktır.

kara-liste
kara-liste

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

İlk önceliğiniz çalıştığınız yerden alacağınız belgelenebilir kazanç tutarınız ile iş yerinizin çalıştığı bankadan, ufak düzeyli bir kredi kartı çıkarmayı deneyin. Ayrıca otomatik ödeme talimatlarınızı da bu kredi kartına yönlendirebilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken konu kesinlikle borç tutarının tümünü, son ödeme gününe kadar düzenli bir şekilde ödemek olmalıdır. Bu sayede az da olsa puan yükseltmesine fayda sağlayabilir, ilerleyen tarihlerde bankalar için yeterli olan puan barajına çıkabilirsiniz.

Kredi notunuzu yükselttikten sonra en uygun kredi veren bankalar adlı yazımızı inceleyerek kredinizi rahatlıkla çekebilirsiniz.

Bunun dışında kredi kullanımı her ne kadar tavsiye edilmese de, düşük bütçeli, uzun ödemeli bir kredi kullanmak hem düzenli ödeme yapmanız anlamına gelecektir hem de kredi notu yükseltme konusunda size kesinlikle fayda sağlayacaktır. Fakat 1 gün dahi geciken ödemelerin kredi notunuzda olumsuz etki yaratacağını da aklınızdan kesinlikle çıkartmayın.

kara listeden çıkmak için dilekçe örneği, kara listeden çıkma 2017, kara listeden nasıl çıkılır 2017, telefonda kara listeden çıkarma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir