Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konut fiyatlarının her geçen gün artması insanların ev alacakları sırada artık kredi kullanmasına sebep olmaktadır. Bankalar ev kredisi alacak olan kişilere farklı fırsatlar ve uzun vadeler sunuyor. Bankaların uzun vadelerle ev kredisini vermesi insanların kira ödemek yerine ev almasını sağlamaktadır. Özellikle belli bir miktarda peşinata sahip olan kişiler direk bu yolu tercih etmektedir. Konut kredisi kullanacak olan kişilerin ilk bilmesi gereken; almayı planladıkları konutun en az %25’i kadar peşinatına sahip olmaları gerekir. Alacağınız evin en fazla %75’ine bankalar faiz verme yoluna gitmektedir. Peşinat olarak almayı planladığınız evin %25’ini karşılayamıyorsanız ne yazık ki bankalardan herhangi bir konut kredisini kullanamazsınız.

Ev Kredisi Alırken Gerekli Belgeler

Ev kredisi nasıl alınır? Sorusu çok fazla sorulmaktadır. Konut kredisi almak istiyorsanız ilk olarak kredi almayı planladığınız bankaların faiz oranlarını karşılaştırarak uygun bankayı bulmanız gerekir. Konut kredisi için bankaların istediği belgeler genellikle birbirinden farklıdır. Genellikle konut kredisi belgeleri şu şekildedir:

-Konut kredisi için gerekli olan başvuru formu,

-Sürücü belgesi, pasaport fotokopisi veya nüfus cüzdanı,

-Çalışma şeklinize göre gelir belgesi

-Tüzel kişiyseniz ticaret sicil gazetesi veya gazetenin fotokopisi,

-Serbest meslek sahiplerinin ise bağlı bulundukları kurumlardan alacakları üyelik belgesi fotokopileri

-Satın alınması planlanan konutun tapu belge fotokopisi

-Şube tarafından bunlara ek olarak istenebilecek belgeler.

Ev Kredisi Vadelendirme ve Faiz Oranları

Ev kredisi faiz oranları birbirinden farklıdır. Bu konuda bankaların müşterilerine özel sundukları faiz oranları olduğu gibi zaman zaman yapılan kampanyalarla düşük faizlerden de konut kredisi alınabilmektedir. Ortalama olarak konut kredisi faizleri %1.2’den başlayarak %1.23’e kadar yükselebilmektedir. Bankaların bazıları kendi müşterilerine özel opsiyonlar tanıyabiliyor. Bu yüzden konut kredisi kullanacağınız zaman ilk olarak müşterisi olduğunuz bankaya başvuru da bulunmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun dışında kredi kullanacağınız sırada bazı ayrıntılara dikkat ederek daha düşük oranlarda faizlerden kredi kullanabilirsiniz. Bu ayrıntılar şu şekildedir:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir