Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Çoğu kişinin krediye ihtiyacı olmaktadır. Ancak faizler sayesinde alınan krediler çok daha fazla bir şekilde bankaya geri ödenmektedir. Aynı zamanda İslam’da faiz olmadığından dolayı dini açıdan uygun olmasını isteyen kişiler de faizsiz kredilere başvurmaktadır. Katılım bankaları faizsiz kredi veren bankalar olmaktadır. Faizsiz krediler aynı zamanda İslam esaslarına uygun olarak kredi almak isteyenler için birebir olmaktadır. Katılım bankaları, faizsiz bir şekilde kredi vererek müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Katılım bankaları tarafından katkı payı olarak faizsiz kredi verilmektedir. Bu bankaların arasında Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım Bankası gibi kamu bankaları ve bazı özel bankalar bulunmaktadır. Katılım bankalarında faizli kredi bulunmaz. Özel bankalarda ise kişiler için bazı fırsatlar oluşturularak faizsiz krediler yer almaktadır.

Bankalar Kar Payına Göre Kredi Vermektedir

Bilindiği üzere bankalarda kredi alındığı zaman kişilerin karşısına faiz oranı çıkmaktadır. Ancak bu bankalar faiz oranı yerine kar oranı kavramını tercih ederek kredi vermektedirler. Faizsiz kredi veren bankalar kişilerin ihtiyaçlarını doğrudan karşılamamaktadır. Bu bankalar mal ve hizmet alımını direkt karşılar. Alınan bu mal ve hizmetler banka tarafından müşterilere satılmaktadır. Böylece buradan kar elde edilir. Edilen bu kar ile bankalar aktivitelere devam etmektedir.

Hangi Bankalar Faizsiz Kredi Veriyor?

Herhangi bir faiz alınmadan verilen bu krediler genel olarak bankalar tarafından kısa vadeli olarak verilmektedir. Bu bankalara kısa vade içerisinde kredinin geri ödenmesi gerekmektedir. Faizsiz kredi veren bankalar ise şöyle olmaktadır;

  • Vakıf Katılım A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi)
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi vermektedir.)
  • Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi vermektedir.)
  • Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi vermektedir.)
  • Ziraat Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi vermektedir.)

Bazı fırsatlar oluşturarak faizsiz kredi veren bankalar;

  • Denizbank (Otomatik ödeme talimatınıza 1000 TL faizsiz kredi vermektedir.)
  • Garanti Bankası (2000 TL faizsiz kredi imkanı sunmaktadır.)
  • Odebank (Faiz kredi imkanı vermektedir.)
  • Halk Bankası (KOBİ lere özel faiz kredi imkanları sunmaktadır.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir