Kredi Faiz Oranları 2017

Kredi almak günümüzde her ne kadar kolaylaşmış olsa da kredi veren her bankanın kendine özgü bir takım prosedürlerinin olduğu bir gerçektir. Sadece kredi için değil belirli bir miktar parası olan ve bunu bankaya yatırmak isteyen her kişi için bankaların uyguladığı çeşitli standartlar bulunmaktadır. Mevduat hesabı açarak yatırdıkları paraların her ay değer kazanması ile birlikte gelirlerinde yaşanacak olan artış, kişilerin bankalarda mevduat hesabı açmasının temel nedeni olarak gösterilebilir. Bu noktada devreye giren ana konu ise kredi faiz oranlarıdır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi her bankanın uyguladığı prosedür farklı olduğu gibi kredi faiz oranları da farklılık göstermektedir. Her banka kendilerine göre hazırladıkları rutin aralıklarla faiz oranlarında çeşitli değişiklikler gerçekleştirmektedir.

Kredi Faiz Oranları Nasıl Belirlenir?

Günümüzde kredi faiz oranı hemen hemen her zaman karşımıza çıkan bir kavram olmaya başlamıştır. Televizyonlarda, kamusal alanlarda yapılan reklamlarda bankaların kredi faiz oranları ile ilgili çeşitli reklamlarının yapıldığı görülmektedir. Peki, kredi faiz oranları nasıl belirlenir? Bu soruyu eminiz hepimiz bir kere de olsa kendimize sormuşuzdur. Merak edenler için kredi faiz oranları nasıl belirlenir sorusuna bu yazımızda cevap bulmaya çalışacağız. Hazırsanız başlayım.

Paranın değerinden ve sahasından sorumlu olan Merkez Bankası diğer bir ifade ile milli banka, faiz oranını belirleyen kurum olarak gösterilmektedir. Faiz oranının nasıl belirlendiğini ise şu şekilde açıklamak mümkündür. Merkez Bankası tarafından belirlenen faiz oranları gelecekte olan enflasyonun gerçekteki durumu ile hedeflenen durumu arasındaki oranla belirlenmektedir. Bu oran hesaplandıktan sonra ise, kredi faiz oranları açıklanmaktadır. Ancak, kredi faiz oranları belirlenirken pek çok değişkenin olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kredi faiz oranları hesaplanırken bu oranı etkileyecek olan tüm değişkenler gözden geçirilmektedir. Enflasyonu etkileyen bu değişkenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Ücretler, istihdam ve işgücü birim maliyeti
  • Arz-talep
  • Maliye politikası sonuçları
  • Kamu fiyatları
  • Döviz kuru ve ödemeler dengesi
  • Para piyasaları göstergeleri ve kredi oranları
  • Uluslararası mal ve finans piyasalarındaki gelişmeler
  • Enflasyon seyri

Enflasyonu etkileyen bu değişimler, kredi faiz notlarının en iyi şekilde hesaplanabilmesi için Merkez Bankasının bir bütün olarak dikkate aldığı ve titiz bir şekilde değerlendirmeye tabi tuttuğu maddelerdir.

Her alanda olduğu gibi kredi almak ya da paranızın değerlendirilmesi için bir mevduat hesabı açtırmak istiyorsanız size uygun olacak bir banka seçmenizi tavsiye ederiz. Bu durumu gerçekleştirmek için ise kapsamlı bir araştırma yaparak tüm bankaların kredi faiz oranları hakkında bir bilginiz olmasını önerebiliriz. Böylelikle paranızın uzun süre boyunca değerlendirilmesi ve bütçenize daha fazla katkı sağlamasını gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın her bankanın uyguladığı kredi faiz oranları farklılık göstermektedir. Bu nedenle iyi bir araştırma yapmadan bankalara başvuru yapmamanızı küçük bir tavisye olarak sizlere sunabiliriz.   

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir